Zapłaciłeś podatek od sprzedaży domu?

Przy sprzedaży domu musimy liczyć się z dużą ilością formalności jakie należy dopełnić. Sprzedaż domu wiąże się również z zapłatą podatku dochodowego. Mało kto z nas orientuje się o jakich kwotach się w takich sytuacjach mówi, przez co nie jeden z nas ma nie lada problem.

images

PIT-39, który rozlicza sprzedaż mieszkania należy składać do końca kwietnia. Niektórym udało się zaoszczędzić na płaceniu podatku w sytuacji gdy skorzystali z ulgi meldunkowej. Jednak zniknęła ona wraz z końcem 2013 roku. Ten rodzaj ulgi pozwalał nie zapłacić podatek osobom, które były zameldowane w budynku nie krócej niż 12 miesięcy a transakcja kupna była przeprowadzana przed mniej niż 5 lat.

pobrane (1)

Wielu z nas zapomina o tak oczywistej sprawie, jak złożenie odpowiedniej deklaracji. Co gdy jej nie złożymy? Oczywiste jest wręcz, że może zostać wszczęte przez Naczelnika Urzędu Skarbowego postępowanie o przestępstwie skarbowym. Nieuniknione będzie także naliczenie kary, której wysokość zależna jest od wysokości należnego do zapłacenia podatku dochodowego. Jeśli jednak zapomnieliśmy o złożeniu takiej deklaracji a urząd skarbowy nie wszczął postępowania to swój problem możemy naprawić dzięki złożeniu deklaracji z tzw. czynnym żalem. Oczywiście podatek musi zostać zapłacony z odpowiednio naliczonymi odsetkami za zwłokę. Tylko gdy tak postąpimy nie będziemy poddani karze.

pobrane

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s